ROHÁČE 2004

Ve dnech 8. -12. 9 2004 pořádala tišnovské tělovýchovná jednota SOKOL velice zdařilý zájezd do slovenských Roháčů. Zúčastnilo se jej i 11 členů naší TJ SOKOL Předklášteří.

Pod vedením starosty župy Pernštejnské, ing. Adolfa Mistra jsme vyjeli autobusem ve středu odpoledne. Ve večerních hodinách jsme byli ubytováni v krásném penzionu Kamzík, ve vesnici Habovka na úpatí Roháčů. Ve čtvrtek ráno jsme vyrazili pod vedením bratra ing. Zdeňka Jeřábka na první túru na Sivý vrch (1805 m.n.n.). Nahoře jsme kromě nádherného výhledu zažili i první sníh, namrzlou trávu i ojíněné borovice, ale i lesy plné hub.

To byla ale jen procházka proti následujícímu dni, kdy nás čekal přechod Ostrého Roháče. Látanou dolinou jsme se dostali do sedla Zábrat, odtud přes kopce Rákoň a Volovec na Ostrý Roháč (2.084 m.n.m.). Tady bylo nutné překonat několik desítek metrů po řetězech. Nám, co trpíme závratěmi, nedělalo zrovna moc dobře stát na úzké římse, držet se omrzlého řetězu a vidět pod sebou strž stovku metrů hlubokou.. Nicméně, ten pohled z vrcholu určitě stál za to! Pak už jenom přejít další vrchol - horu Plačlivé (2.126 m.n.m.) a Smutnou dolinou na Tatliakovu chatu a na Zverovku, kde nás čekal autobus.

Třetí den byl v plánu výstup na Tri kopy, Baníkovo a Roháčské plesa. To ale zvládla jen hrstka těch nejsilnějších. Většinou nás už tak bolely nohy, že jsme obešli "jen" Roháčské plesa a navštívili muzeum Oravskej dediny.. Poslední den, neděle, proběhla už jen ve znamení relaxace - termální koupaliště v Oravici. Našli se opět jedinci, kteří měli ještě dost energie a prolezli Juráňovu dolinu. Odpoledne jsme vyrazili na cestu domů.

Poděkování patří pořadatelům, ing. Adolfu Mistrovi a ing. Zdeňku Jeřábkovi za perfektně zvládnutý program a organizaci zájezdu i za výběr termínu - počasí opravdu vyšlo. To jsme si uvědomili zvláště při přejezdu hranic ze Slovenska k nám, kdy se strhl liják. A tak se těšíme na další akce, organizované Sokolem.