Gymnaestráda Dornbirn

Ve dnech 8.–14.7. 2007 se v rakouském městě Dornbirn, kousek od Bodamského jezera, konala XIII. světová gymnaestráda. Zúčastnilo se jí 21.064 cvičenců z 57 zemí celého světa. Naše česká výprava se 796 členy byla 9. nejpočetnější. Z župy Pernštejnské naši republiku reprezentovalo 7 členů Sokola: dvě cvičenky z Předklášteří, Lenka Bednářová a Marika Červinková ve skladbě Výlet s aerobikem /díky finanční podpoře Tělovýchovné jednoty Sokol Předklášteří a dotaci od obce Předklášteří/; za tišnovskou sokolskou jednotu jeli starosta župy, ing. Adolf Mistr, náčelník Jan Sláma, Milan Sláma a Pepa Navrátil. Z Lomničky pak Aleš Hnízdil. Otec a syn Slámovi dokonce cvičili ještě ve skladbě ASPV s názvem Pohoda.

Gymnaestráda Dornbirn

Po secvičné a generálce v Praze v pátek 6.července, jsme kolonou autobusů přes noc přejeli do Rakouska. O českou výpravu se staraly obce Weiler, Klaus a Sulz-Rothis. Bydleli jsme ve školách a místní lidé nás velice vlídně přijali a po celou dobu se o nás vzorně starali. Všechny výpravy bydlely ve vzdálenosti zhruba do 40ti km od města Dornbirn, kde probíhala na výstavišti všechna vysToupení. Na fotbalovém stadionu v neděli odpoledne proběhlo slavnostní zahájení za deštivého počasí, ale s nádhernou atmosférou. Od pondělka do pátku absolvovala každá skupina cvičenců 3 vystoupení. Ta probíhala po celý den ve 12ti halách výstaviště. Mimo těchto pódiových skladeb vystupovali ještě v nedalekém Lustenau cvičenci 2 dny v hromadných skladbách na stadionu, kde cvičilo naráz 200 – 1000 cvičících. Českou republiku tu reprezentovaly skladby Pohoda se 413 cvičenci a Chlapáci s 205 cvičenci. Ti byli unikátní tím, že v celé historii gymnaestrád byli první hromadnou skladbou, složenou výhradně z mužů.

Gymnaestráda Dornbirn

Ve volném čase jsme pak absolvovali národní večery, výšlapy do okolních kopců, výlety lanovkou, plavbu lodí po Bodamském jezeře, výlet do lichtenštejnského Vaduzu, grilování na školách, exkurze u místních hasičů a v pálenici, večery u kytar se zpěvem a tancem, došlo i na volejbal v místní školní tělocvičně.

Počasí, zpočátku uplakané, se ve středu umoudřilo a závěrečný ceremoniál, opět na fotbalovém hřišti, probíhal za tropického vedra. Pořadatelé byli připraveni opravdu na všechno. Jak na zahájení rozdávali stovky pláštěnek, tak na závěr stovky kšiltů proti slunci.

Za pět let opět na shledanou na XIV. světové gymnaestrádě ve švýcarském Lausanne.