HISTORICKÉ OBDOBÍ 1990-2001

V porevolučním období dochází k převratným změnám i v TJ SOKOL Předklášteří. Výbor, dosud fungující spíše formálně a pasivně, je z gruntu vyměněn a hlavně omlazen. Starostou je zvolen Karel Kouřil ml., pokladníkem ing. Vladimír Řezníček, jednatelkou Lenka Bednářová, cvičitelem zůstává Jiří Pospíchal, dále jsou ve výboru: Pavel Ivánek, Petr Stoff a Leopold Kouřil ml. Je založeno několik nových oddílů. Vedle dosud fungujícího volejbalu, tenisu a lyžování, vznikají další dva nové oddíly volejbalu, z toho jeden rekreační v rámci ZRTV, aerobic, stolní tenis, nohejbal, a hlavně oddíl mládeže - orientačního běhu, kde se soustředila většina místního žactva, a tím přibylo desítky nových, mladých sokolů.

Jednota se začíná aktivněji zapojovat i do akcí, pořádaných župou a sama i spoustu vlastních činností organizuje. Mezi jinými lze vzpomenout pět let trvající účast na mezinárodním volejbalovém turnaji ve švýcarském Luzernu, kde jsme navázali řadu nových kontaktů a přátelství i mezinárodního charakteru.
V roce 1999 odchází z funkce starosty Karel Kouřil a je zvolen výbor nový v čele se starostou Oldřichem Bednářem. Náhlé úmrtí naši jednotu připraví též o pokladníka, velmi aktivního člena výboru, dobrého kamaráda, Mirka Řezníčka. Na jeho místo přichází Marie Hliněnská. Výbor se dále rozšiřuje o zástupce volejbalového oddílu - dlouholetého trenéra Miroslava Kotase, Jiřího Pospíchala střídá ve funkci ing. Antonín Kubalík. Přichází noví členové výboru, Václav Jerošek a Petr Šenk.

Začátkem roku 2000 se rozpadá oddíl orientačního běhu a je založen nový oddíl pro děti a dorost - lyžařský pod vedením manželů Ivánkových. Poslední akcí oddílu orientačního běhu ještě je účast osmi žáků na XIII. Všesokolském sletě v Praze (skladba pro starší žactvo) s cvičitelkou Lenkou Bednářovou.

V této době také dochází k celkové plynofikaci budovy Sokola, výměně již nevyhovujícího a na provoz velmi drahého elektrického topení za levnější plynové.

Buduje se nový betonový parket, likvidují se vysloužilé lavičky na výletišti a pořizují nové.

Největší akce nás však teprve čeká - výstavba nového víceúčelového hřiště s umělým povrchem. V roce 2000 naše jednota zareagovala na vyhlášený grant České obce sokolské na budování nových hřišť a sportovišť. Poté, co jsme předložili studii nového sportovního areálu, bylo nám 70% potřebné částky přiděleno (na rok 2002-3). Na zbývající částce přislíbil spoluúčast Obecní úřad v Předklášteří. Doufejme, že tato akce vyjde a v naší obci tak vznikne krásný venkovní sportovní areál, zahrnující víceúčelové hřiště na volejbal, malou kopanou, tenis, košíkovou, házenou, hřiště na plážový volejbal, atletickou dráhu a asfaltové hřiště pro kolečkové bruslení s možností využití pro veškerou veřejnost.

Podle ročního výkazu o činnosti za rok 2000 má jednota v současnosti 137 členů, z toho 67 mužů, 29 žen, 1 dorostu, 40 žactva.

(Veškeré informace, zde uvedené, jsem čerpala ze zbytků zachovalých písemností, které se za devadesátileté období činnosti TJ SOKOL Předklášteří dochovaly. Zasloužili se o to tyto setry a bratři:
B. Klátilová, J. Kadlec, Misařová, Klátilová-Misařová, Justová, J. Mičánková, H. Opletalová, M. Pátek, L. Opatrný, F. Hanák, a mnozí další, jejichž jména se nedochovala.
Poděkování patří především manželům Jakubcovým, kteří poskytli nejvíce cenných informací.)